espere > Polski > Climate Encyclopaedia > Człowiek i klimat > więcej > 2. Jaki będzie świat po ociepleniu? > * Ćwiczenie 1

Download

 
 

Człowiek i klimat

Dowiedz się więcej!

2. Jaki będzie świat po ociepleniu?

 

Ćwiczenie 1 

 

1. Odpowiedzcie na pytania indywidualnie lub w grupach

a) Co to jest scenariusz? Co różni scenariusze  klimatyczne od prognozy pogody?

b) Wszystkie scenariusze używane przez naukowców tworzących modele klimatyczne zakładają, że nawet jeśli teraz powstrzymamy wzrost emisji gazów cieplarnianych, to i tak temperatura w atmosferze będzie się podnosić przez następne stulecie, a poziom morza będzie się podnosił przez następne tysiąclecie. Dlaczego tak się stanie?
 

 

2. Znajdź argumenty za i przeciw

 

Źródło:  www.letsgroworganic.co.uk

Wyższe temperatury mogą doprowadzić do częstszych i gwałtowniejszych opadów. To może na przykład wpłynąć na uprawę pomidorów, ponieważ szkodzi im grad i zalewanie, potrzebują one w okresie wzrostu równomiernej dostawy wody i światła. W ten sposób wyższa temperatura dotknie hodowców pomidorów, ponieważ uzyskają oni mniejsze plony. Być może dotkną także Ciebie, bo będziesz musiał płacić więcej za pomidory?
 

 

Tekst powyżej opisuje wpływ zmian klimatycznych na zbiory pomidorów, na hodowców i na Ciebie. Takie zmiany mogą też bezpośrednio wpływać na twoje życie, na przykład imprezy organizowane na świeżym powietrzu czy zawody sportowe mogą zostać odwołane z powodu złej pogody.

Za :-)

Przeciw :-(

Susza    
Gwałtowniejsze opady śniegu i deszczu    
Wyższe temperatury w ciągu dnia    
Więcej promieniowania słonecznego    
Mniej promieniowania słonecznego    

Silniejszy wiatr

   

Przygotuj tabelę jak ta powyżej i napisz jak poszczególne elementy i zjawiska klimatyczne mogą wpłynąć na twoje życie. Sklasyfikuj te konsekwencje jako pozytywne albo negatywne (zauważ że nie wszystkie pola muszą zostać wypełnione - być może są zjawiska klimatyczne/zmiany, które wydają Ci się TYLKO pozytywne albo TYLKO negatywne).
 

 

3. Scenariusze klimatyczne i emisja CO2 

Scenariusze zmian emisji CO2 w nadchodzącym stuleciu, według czterech różnych wariantów.
Źródło: IPCC
Kliknij na rycinę, aby zobaczyć ją w powiększeniu! (60Kb)

Przestudiuj wykres i odnieś się do tego co tekst "Przewidywana emisja" mówi na temat czterech scenariuszy nakreślonych przez panel klimatyczny (IPCC). Wykres pokazuje jak emisja CO2 może rozwinąć się w przyszłości, dla każdego z czterech scenariuszy.

Jak sądzisz, dlaczego powiększy się ona tak bardzo w scenariuszu A2? Dlaczego emisja zmniejszy się po roku 2050 w scenariuszu A1? Dlaczego B1 jest scenariuszem, w którym jest najmniejsza emisja CO2?
 

 


O tej stronie:
Autorzy: Ellen K. Henriksen i Camilla Schreiner - University of Oslo - Norwegia
Recenzent: Andreas Tjernshaugen - CICERO (Center for International Climate and Environmental Research) - Oslo - Norwegia - 2004-01-20
Konsultacja dydaktyczna: Nina Arnesen - Marienlyst school in Oslo - Norwegia - 2004-03-10
ostatnia aktualizacja: 2004-03-27
Tłumaczenie na język polski: mgr Sebastian Wypych, dr Anita Bokwa, Ewa Wala, Uniwersytet Jagielloński, Kraków
 
© ESPERE-ENC 2013 | www.espere.net