espere > Polski > Aktualności klimatologiczne > Pojutrze (The day after tomorrow) > Start > Raport Pentagonu

Aktualności klimatologiczne

"Pojutrze"

"The day
after
tomorrow"

Zmiany klimatu - bardziej niebezpieczne niż Al Qaida?

Pentagon poprosił jednego ze swoich ekspertów o raport na temat przyszłych zagrożeń... 

 

Emmerich

Roland Emmerich
© 20th Century Fox

 

Wywiad z reżyserem filmu Rolandem Emmerichem: 
 w Spiegel online KULTUR (po niemiecku)

Siedząc w pokoju montażowym miałem nadzieje, że ludzie uwierzą w tą historię. A potem przypadkiem przeczytałem w ultra konserwatywnym piśmie amerykańskim "Forbes" o raporcie z Pentagonu. Poproszono ekspertów aby zbadali co może być największym zagrożeniem w najbliższej przyszłości. Na pierwszym miejscu znalazły się zmiany klimatu. Terroryzm był dopiero na drugim miejscu. W rdzeniach lodowych z Arktyki i Antarktyki, które dostarczyły informacji o klimacie w ciągu ostatnich 100 000 lat, znaleziono wskazówki o możliwości nagłej zmiany klimatycznej.

 

Raport Pentagonu

Razem z filmem "Pojutrze" na pierwsze strony gazet trafił w lutym i marcu raport, za który Pentagon zapłacił 100 000 dolarów. Temat: nie zagrożenia militarne ale zmiany klimatu. W dokumencie o podtytule "Wyobrażanie sobie niewyobrażalnego" ("Imaging the Unthinkable") autorzy uznają potencjalne zagrożenia spowodowane przez zmiany klimatu za bardzo istotne. Globalne ocieplenie może dość szybko doprowadzić do osiągnięcia przez system klimatyczny warunków krytycznych, po czym temperatura może drastycznie się obniżyć.

Niektóre prognozy:

 

  • W miarę jak będzie wzrastać temperatura w bieżącej dekadzie niektóre regiony mogą być dotknięte silnymi wichurami i powodziami. Już do roku 2007 napierające masy wód morskich mogą przerwać tamy w Holandii, czyniąc Hagę "niedostępną".
  • Do roku 2020, po dekadzie chłodu, klimat Europy może przypominać klimat Syberii.
  • Długotrwałe susze dotkną pd. Chiny i pn. Europę około 2010 i będą trwać przez 10 lat.
  • W USA obszary rolnicze będą cierpieć z powodu erozji gleb spowodowanej silnymi wiatrami i suchym klimatem, ale kraj ten poradzi sobie z kłopotami gospodarczymi bez katastrofalnych strat.
  • Głód w Chinach wywoła chaos, a "zmarznięte i głodne Chiny" będą zazdrośnie zerkać na zasoby energetyczne Rosji. W latach 2020-2030 może wybuchnąć w Chinach wojna domowa i walki przygraniczne.
  • W "zagrożonym świecie" więcej krajów może uzbrajać się w broń nuklearną, łącznie z Japonią, Pd. Koreą, Niemcami, Iranem i Egiptem.
  • "Zniszczenia i konflikty będą charakteryzować nasze życie w przyszłości"

 

Paris in Eis

Wieża Eiffel'a skuta lodem - raport Pentagonu także przewiduje ochłodzenie w Europie.
© 20th Century Fox

 

Autorzy Peter Schwarz i Doug Randall nie są klimatologami. Pracują na potrzeby firm, dla których opracowują scenariusze działalności na przyszłość. Na potrzeby tego opracowania przeprowadzili wywiady z klimatologami. Jednakże nie zamierzają oni przewidywać w swoim raporcie "Wyobrażanie sobie niewyobrażalnego" ("Imaging the Unthinkable") przyszłego klimatu, a jedynie opisać potencjalne konsekwencje w razie gdyby system klimatyczny zaskoczył nas niespodziewanymi dramatycznymi zmianami. Prognoza stwierdzająca, że może to być silne ochłodzenie wzięła sie z analizy warunków klimatycznych sprzed 8200 lat. Wtedy po okresie ocieplenia nastąpiło znaczące ochłodzenie, które trwało około 100 lat.

Download:  Imagining the Unthinkable

Następna strona

 

8200 Jahres Ereignis

Schwartz i Randall odnoszą się do  wydarzeń sprzed 8200 lat, na podstawie analizy rdzeni lodowych z Grenlandii.  Wartości temperatury na Grenlandii w °F i °C.
Źródło: Raport Pentagonu 'Imagining the Unthinkable'.

 

© ESPERE-ENC 2013 | www.espere.net