espere > Polski > Aktualności klimatologiczne > Pojutrze (The day after tomorrow) > Start > To wszystko fikcja? > - wichury i huragany

Aktualności klimatologiczne

"Pojutrze"

"The day
after
tomorrow"

Huragany o niespotykanej sile niszczą Los Angeles ...

Czy grozi nam burzliwa przyszłość?

 

Zniszczenia spowodowane przez wichury i huragany znacząco wzrosły w USA w ostatnich kilkudziesięciu latach. Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą wypłacać coraz większe odszkodowania. W Europie pamiętamy, że kilka lat temu silna wichura powaliła drzewa jak zapałki w lasach Niemiec i Szwajcarii. Czy grozi nam era huraganów? Ale uwaga na interpretację danych statystycznych! W rzeczywistości częstość wichur i huraganów np. w USA nieznacznie spadła. Ich intensywność także nie wzrosła.

 

Tornado

Oakfield Tornada 1996 © Cailyn Lloyd, NOAA photo archive

Straty wskutek wichur i huraganów wzrastają ponieważ zjawiska te obejmują coraz więcej obszarów coraz gęściej zamieszkanaych. Zniszczeniu ulegają coraz droższe, nowocześniejsze sprzęty więc odszkodowania są także większe. Ponadto coraz więcej osób się ubezpiecza a potem wnosi o odszkodowania. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost odszkodowań. Nie wszystko co wydaje się wskazywać na zmiany klimatu naprawdę ich dowodzi jeśli się temu bliżej przyjrzeć. 

Skąd to wiemy? Międzynarodowa organizacja składajaca się z naukowców i przedstawicieli rządów z całego świata to Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, w skrócie IPCC). Zajmuje się ona zbieraniem wyników pomiarów i badań meteorologicznych i klimatologicznych ze światowej sieci obserwacyjnej i dokonuje podsumowań. Najnowszy raport IPCC z 2001 r. dowodzi, że nie ma jak na razie wyraźnego trendu w pojawianiu się wichur i huraganów.
Ale modele klimatyczne pozwalają przewidywać, że w przyszłości ocieplanie się atmosfery będzie sprzyjać powstawaniu wichur i huraganów. Biorąc pod uwagę, że poziom morza także wzrośnie, zagrożenie spowodowane wichurami będzie większe. 

"Pojutrze" prezentuje więcej takich wątków zaczerpniętych z badań klimatologicznych...

 

Następna strona

 

 

© ESPERE-ENC 2013 | www.espere.net