Autor: Barbara Orchel, XXXI L.O., Kraków
Temat: Badanie zanieczyszczeń powietrza
Ćwiczenie 1
Zapal świeczkę i przez ok.1 min. przytrzymaj na wysokości kilku cm nad płomieniem płytkę szklaną. Następnie zgaś świeczkę. Obejrzyj powierzchnię płytki (zamiast świeczki możesz użyć znicza nagrobkowego – zachowaj ostrożność przy zdejmowaniu nagrzanej pokrywy!). Jeśli masz do dyspozycji mikroskop, obejrzyj dokładnie zanieczyszczenia na płytce. Odpowiedz na pytania: Jaki wpływ na czystość powietrza ma ogrzewanie budynków przy pomocy pieców węglowych? Dlaczego w starych, zabytkowych obszarach miejskich zastępuje się ogrzewanie węglowe elektrycznym lub gazowym?
Ćwiczenie 2
Kilka liści ze stojącego przy ruchliwej ulicy drzewa opłucz w zlewce z wodą. Następnie zawartość zlewki przelej przez filtr z bibuły (można również wykorzystać filtry do kawy). Obejrzyj filtr. Jeśli masz do dyspozycji mikroskop, obejrzyj kroplę wody przed i po filtrowaniu.
Ćwiczenie 3
Kawałek bezbarwnej taśmy samoprzylepnej przyklej do zewnętrznej powierzchni szyby (najlepiej przy ruchliwej ulicy). Oderwij ją i porównaj powierzchnię nowej taśmy i tej odklejonej od szyby. Jeśli masz do dyspozycji mikroskop lub lupę przyjrzyj się bliżej zanieczyszczeniom. Na podstawie obserwacji z ćwiczeń 2 i 3, oraz wiadomości z biologii odpowiedz na pytania: a) Jakie znaczenie dla stanu czystości powietrza w miastach, a więc również dla naszego zdrowia mają: - intensywne opady, - drzewa sadzone przy ruchliwych ulicach? b) W jaki sposób organizm człowieka zabezpieczony jest przed dostaniem się zanieczyszczeń pyłowych do płuc podczas oddychania ? (odpowiedź: pyły o rozmiarach powyżej 5 • 10-6 m zatrzymywane są w górnych drogach oddechowych zaopatrzonych w nabłonek migawkowy)
Ćwiczenie 4 – filtr elektrostatyczny
Przygotuj rurkę szklaną o średnicy ok. 3 cm i długości ok. 20 cm. Wyloty rurki zatkaj „korkami” wykonanymi ze styropianu. Wbij w nie 2 długie gwoździe. W jednym z korków wykonaj dodatkowy otwór i wsuń rurkę do napojów. Przy pomocy gruszki gumowej napełnij przez rurkę filtr dymem papierosowym. Wystające gwoździe połącz z biegunami maszyny elektrostatycznej (z pracowni fizycznej), pokręć korbką. Obejrzyj osad na ściankach filtra i wyobraź sobie płuca palacza...
|