espere Environmental Science Published for Everyobody Round the Earth
Printer friendly version of this page
Strona główna    Strona ESPERE International    Forum ESPERE    !GIFT2010!    Kontakt   
Pojutrze (The day after tomorrow)
Start
Film
- dowiercanie się do historii klimatu
- lodowe SOS Larsena
- od upałów do mrozów
To wszystko fikcja?
Raport Pentagonu
Czego możemy się spodziewać w przyszłości?
     
 

Aktualności klimatologiczne

"Pojutrze"

"The day
after
tomorrow"

 

Start
 

Wielka zmiana...

Czy globalne ocieplenie zatrzyma prądy oceaniczne i doprowadzi do epoki lodowej?

 

© 20th Century Fox

Jego szkocki kolega Prof. Rapson (Ian Holm) dzwoni do Halla:

"Pamiętasz co mówiłeś ostatnio o topieniu się lodu na biegunach, i że mogłoby to oznaczać zatrzymanie Prądu Zatokowego?"

"Tak, pamiętam!"

"Myślę, że właśnie się to stało."

 

   

Czy zatrzymanie Prądu Zatokowego oznaczałoby zatrzymanie transportu ciepła ze strefy międzyzwrotnikowej ku biegunowi północnemu? Twórcy filmu ukazują topienie się lodów polarnych w coraz cieplejszym świecie. Czy to tylko czysta fantazja?

 

Wzrost poziomu morza był już tematem z pierwszych stron gazet gdy zagroził niektórym słynnym zabytkom Europy. Ostatnio jednakże już sie o tym nie pisze. Naukowcy zakładają, że poziom morza nie podniesie się więcej niż 1 m w ciągu najbliższych 100 lat. Czy zatem lód na biegunach nie topi się?
Badania dowodzą, że lód topi się na biegunie północnym i trwają badania nad teorią, która łączy to z zakłóceniami w występowaniu prądów morskich na Północnym Atlantyku. Naukowcy uważają wystąpienie takich zakłóceń za możliwe, nie tyle pojutrze co raczej w najbliższym stuleciu lub stuleciach. Ponadto lód na biegunie północnym będzie się topił szybciej niż na biegunie południowym. Na biegunie północnym występuje pak lodowy i lód pływający, ponieważ nie ma tam obszarów lądowych. Mapa pokazuje sezonowe fluktuacje od lutego (po lewej) do września (po prawej). Topienie się lodu pływającego nie przyczynia się do wzrostu poziomu morza, ale może mieć wpływ na prądy oceaniczne.

 

Seeeis um den Nordpol

Lód morski na biegunie północnym (kolor fioletowy) w lutym (po lewej) i we wrześniu 1999 r.  (po prawej)

Film pokazuje jak naukowa hipoteza staje się rzeczywistością (zobacz też sekcje "oceany w ruchu" oraz "nagłe zmiany klimatu"'). Lecz wszystko dzieje się bardzo szybko i ma charakter ekstremalny. Procesy, które w modelach klimatycznych trwają przez dziesięciolecia, w filmie zajmują tylko kilka dni. Zmiany w cyrkulacji oceanicznej powoduję groźne wichury o katastroficznych skutkach na całej półkuli północnej. Gigantyczna fala powodziowa zalewa Nowy Jork. Grad wielkości pomarańczy bombarduje Tokio. W końcu brak ciepła doprowadza uprzemysłowiony świat do epoki lodowej. Hipotezy i badania klimatologów zostają zastąpione typowym dla Hollywood scenariuszem katastroficznym. Niestety, wychodząc z kina nie pozbędziemy sie obaw. Film będzie wywoływał refleksje i prowokował, dlatego też warto zapoznać się z czymś więcej niż tylko z tym filmem ...

Następna strona

 

Hagel in Tokio

Grad wielkości pomarańczy bombarduje Tokio © 20th Century Fox

 

 top

ESPERE / ACCENT

last updated 02.06.2004 14:40:59 | © ESPERE-ENC 2003 - 2013